Krimpování RJ-45 koncovek

RJ45

V tomto článku si řekneme jak si doma nakrimpovat RJ-45 koncovky. Tímto domácím kouskem můžete ušetřit celkem dost peněz, za nakupování již připravených kabelů s koncovkami. Koncovka RJ-45 je dnes nejčastěji používaný typ zapojení síťových kabelů UTP a STP třeba mezi počítačem a routerem. Existují dvě normy. Pro propojení počítače se síťovím prvkem je potřeba použít normy přímé: T568A-T568A nebo T568B-T568B. Pro propojení dvou počítačů přímo bez dalších prvků se používá křížený kabel, tedy se zapojenými konektory podle norem T568A-T568B.

Pro nakrimpování konektoru je potřeba několika pomůcek a věcí. Takže zaprvé budete potřebovat TP kabel (dlouhý dle Vaší potřeby) jeho cena se pohybuje kolem 8kč za metr. Jako další věc budete potřebovat dva konektory RJ-45, oba dva se dají sehnat za 5korun a k tomu si můžete zakoupit i krytky (jedna Vás přijde na 5kč) ale teoreticky krytky nejsou nutné. Jako poslední věc budete potřebovat krimpovací kleště (nejlevnější se dají získat již od cca 200kč).

A teď něco k postupu krimpování, pokud máte všechny potřebné věci k úspěšnému nakrimpování, můžete se pustit do práce. Takže nyní si musíme připravit kabel, tím že si odstraníme bužírku (kolik bužírky odstraníte, záleží jen na Vás). Po odstranění bužírky na kabel můžeme nandat krytku, pokud ji tedy chceme. Jako další věc musíme všechny vodiče srovnat dle barev podle dané normy, kterou chceme nakrimpovat. V dalším kroku musíme zarovnat vodiče a zkrátit je na délku jako je dlouhá část konektoru kam musí být drátky nasazeny. Po zkrácení je vše připraveno na nasazení konektoru. Při nasazování konektoru si musíte dávat pozor na několik věcí, aby barvy vodičů byly stále podle normy a neprohodili se Vám a aby byly vodiče  zasunuty až do čela konektoru. Pokud tak je, můžeme konektor vložit do krimpovacích kleští a stisknout. Je důležité aby, jste stlačili opravdu velkou silou a aby všechny nožíky byly opravdu pevně a dobře zatlačeny do vodiče. Teď už stačí pouze nasunout krytku, pokud ji tedy máte a je hotovo. Kabel je připraven k použití. Takže pokud jste vše udělali dobře a podle norem, můžete kabel zapojit a těšit se tím že jste tuto práci úspěšně zvládli!

Pokud si chcete otestovat takto udělaný kabel, tak můžete použít tester kabelů pro konektory typu RJ45. Nejlevnější se dají koupit už cca od 170kč.

Normy:

T568A T568B

Související články:
RJ45 RJ11 2-in-1 Network and Phone Cable Tester

One Response to Krimpování RJ-45 koncovek

  1. TWE3K napsal:

    Zapojenie koncoviek sa vždy zíde na obrázku, človek sa často pomýli pri podobných farbách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *