Category Archives: IT

ATA

ata

Advanced Technology Attachment (ATA) je počítačová sběrnice která se používá pro připojení pevných disků ale také třeba CD mechaniky a to vše díky možnosti přenášení příkazů SCSI. ATA byla vyvinuta roku 1986 firmou Western Digital, která je dodnes nejvíce známa jako výrobce pevných disků. Kabel řadiče ATA je tvořen čtyřiceti nebo osmdesáti žilovým kabelem, který je zakončený čtyřiceti pinovým konektorem, což je v dnešní době opravdu nepřijatelných rozměrů.

APU

V roce 2011 vyvinulo AMD novou technologii, dalo by se říct komponent, tzv. APU. APU (Accelerated Processing Unit). Tato technologie sjednocuje procesor a grafický čip, což umožní mezi procesorem a grafickým čipem rychlejší komunikaci a tím i lepší odezvy a výkon. Tato konfigurace je také výhodná z hlediska spotřeby a ceny. APU se vyrábí jak pro notebooky a jiná mobilní zařízení, tak i pro stolní. Starší APU mělo socket FM1, novější mají FM2, co se stolních verzí týče. Obecně je známo, že AMD dělá zpravidla lepší grafické čipy, než Intel, velká konkurence je Nvidia, ta ale vyrábí pouze dedikované mobilní a stolní karty. Procesorová část už je o něco horší, ale pořád se jedná o slušný výkon za velmi dobrou cenu.

Ivy Bridge

Ivy Bridge

Ivy Bridge je nynější nejnovější architektura od největší firmy, která vyrábí převážně procesory, a to je Intel. Samozřejmě že i Ivy Bridge má už svého nástupce, a tím je Haswell. Haswell momentálně ještě není v prodeji, ale je pouze ve vývoji, takže o něm není příliš potvrzených informací. Ivy Bridge je nástupce starší architektury Sandy Bridge a přináší spoustu novinek a změn. Na rozdíl proti Sandy Bridge, který je vyráběn starší 32nm technologií, je Ivy Bridge vyráběn nejnovější 22nm technologií.